CYKLUS ELEMENTUM

Dřevěné plastiky Elementum představují fantastické živočichy, kteří jsou jakýmisi nositeli základních přírodních komponentů - živlů. Každá z plastik zastupuje jeden útržek z příběhů, které vypráví naše Země. Symbolizují něco vzácného a tajemného, otisk dávných dob plných hojnosti. Cyklus je zaměřen na téma sil, které ovládají přírodu, ale i samotného člověka – jeho vnější projevy, jednání, myšlení i cítění.

Aqualementum

Aqualementum

Dřevěná plastika s inkrustací, 50 x 100 cm
Atmolementum

Atmolementum

Dřevěná plastika, 45 x 100 cm
Ignilementum

Ignilementum

Dřevěná plastika v kombinaci s kovem, 100 x 20 cm
Ignilementum - detail

Ignilementum - detail

Dřevěná plastika v kombinaci s kovem, 100 x 20 cm
Geolementum

Geolementum

cm
cyklus Elementum

cyklus Elementum

Dřevěná plastiky, 2018-20

cyklus ELEMENTUM - anotace

Dřevěné platiky "ELEMENTUM" představují fantastické živočichy. Kdysi byli jakýmisi "nositeli základních přírodních komponentů". Dnes už zbyly jen fosílie - vzpomínky na nespoutané živly. Symbolizují něco vzácného, krásného a tajemného, co nese otisk dávných dob plných hojnosti. Nyní už jsou jen otiskem snu...

Cyklus dřevěných plastik “Elementum” otevírá téma sil, které ovládají přírodu a samotného člověka – jeho vnější projevy, jednání, myšlení i cítění. Tvarová symbolika plastik vychází z elementárních organických tvarů, které zobrazují projev všudypřítomné energie přírody. Každá z plastik (Aqualementum, Geolementum, Atmolementum a Ignilementum) zastupuje jeden útržek z příběhů, které vypráví naše Země.

Autorka skládá plastiky do série a tím upozorňuje na jejich provázanost. Každá z plastik je pouhou náznakovostí přičleněna k jednomu přírodnímu živlu – vodě, zemi, vzduchu a ohni. Vše propojuje základní společný materiál ze kterého jsou plastiky zhotoveny – dřevo.

Dřevo je přirozenou hmotou, která působí v prostoru ve kterém je umístěna jako zdroj ryzí energie, naplňuje ho teplem, ale i syrovostí a nespoutaností. Autorka ho citlivě tvaruje, dotváří a tím posiluje jeho vlastnosti.

Práce se dřevem je často mechanická a zdlouhavá a určuje jasný rytmus tvoření. Každý zářez dláta je jeden krok ke konečné linii. Někdy samotný tvar, barva a struktura surového dřeva výtvarnici inspiruje a někdy je naopak na začátku idea autorky a hledá se adekvátní kus dřeviny, který myšlenku ponese. Kazy a nerovnosti v materiálu jsou často využity k umocnění dojmu uměleckého díla a podpoření celého nápadu.

 

TECHNICKÉ INFORMACE:

Aqualementum

velikost díla: 90 x 50 x 8 cm

Materiál: lipové dřevo, ořechové dřevo

Geolementum

velikost díla: 40 x 100 cm x 8 cm

Materiál: lipové dřevo, ořechové dřevo

Atmolementum

velikost díla: 45 x 100 x 10 cm

Materiál: lipové dřevo, švestkové dřevo

Ignilementum

velikost díla: 100 x 20 x 10 cm

Materiál: lipové dřevo, kov